Visual Studio 2005,2008 veya 2010 da kullandığınız programlama dillerinde yazdığınız kodları internet ortamına aynı renklendirme ile taşımak isteyebilirsiniz. Bunun için ufak bir program kurmanız gerekiyor. Programı buradan indirebilirsiniz. Programın resmi sitesine ise buradan ulaşabilirsiniz.  Programımızın adı CopySource As Html dir. Şimdi nasıl kullanıldığını inceleyelim. Programı kurduktan sonra visual studio yu açtığınızda yazdığınız kodun üzerine sağ tıklıyorsunuz.  Aşağıdaki menü karşınıza çıkıyor;


Buradaki Copy As HTML… yazan yere tıklıyoruz. Karşımıza başka bir menü çıkacak. Bu çıkan menüde HTML formatımızı belirleyebiliyoruz.

1. Seçili olduğu zaman satır numaralarını gösterir. Yandaki textbox a hangi sayıdan başlayacağını belirtebilirsiniz.
2. Seçili olduğu zaman paragraflar(satır) arası boşluk ekler.
3. Seçili olduğu zaman satır girintilerini siler. Kodunuzu sola yaslanmış olarak gösterir.
4. Seçili olduğu zaman varsayılan tab değerini değiştirme imkanı verir. Yandaki textbox a varsayılan tab değerinin yerine yeni değer kullanabilirsiniz.
5. Seçili olduğu zaman font tipini değiştirme imkanı verir. Yandaki textbox a yeni font tipini belirtebilirsiniz.
6. Seçili olduğu zaman font boyutunu değiştirme imkanı verir. Yandaki textbox a yeni font boyutunu belirtebilirsiniz.
7. Seçili olduğu zaman satır sonlarının şerit halinde olmasını sağlar.
8. Seçili olduğu zaman stil kodunu kaynak kodunun içine yerleştirir.

Diğer menüleri de inceleyerek kullanabilirsiniz. Bu şekilde kaynak kodlarınızı Visual Studio daki şekli ile internet ortamına taşıyabilirsiniz.

Bu işleme kısayol ataması yapmak isterseniz Visual Studio da yukarıdaki Tools menüsünün Options sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkan aşağıdaki menüde kısayol atayabilirsiniz.

Show commands containing yazan yerdeki textbox a CopySourceAsHtml yazarak filtreleme yapabilirsiniz. Daha sonra oradaki copy,copynow,save,savenow seçeneklerinden birini seçerek aşağıdaki Press shortcut keys yazan yere gelerek kısayol tuşlarınızı belirleyin. Eğer o kısayol başka bir şey tarafından kullanılıyorsa Shortcut currently used by yazan yerde bu belirtilmektedir. Tavsiyem hiç kullanılmayan bir kısayol belirlemeniz. Bu şekilde kısayol tuşlarını tanımlayabilirsiniz.